APAL

Czy numer - 133 201 075 AD - cos dla Ciebie znaczy ?

Wbrew pozorom firma Volkswagen przy ustalaniu numeracji części do swoich samochodów kierowała się określonym systemem. Po przeczytaniu niniejszego artykułu Ty również będziesz w stanie na podstawie numeru okreslić z jaką częścią masz do czynienia.

Wiele katalogów on-line umożliwia wyszukiwanie części poprzez podanie ich numeru. Znajomość systemu numerowania części może w znaczym stopniu ułatwić odszukanie tej właściwej.

XXX YYY ZZZ ABC

Od podanego powyżej schematu mogą zapewne występować jakieś odstępstwa, ale generalnie w większości przypadków opisane poniżej zasady znajdą swoje zastosowanie.

Oznaczenia części VW składają się z 9 cyfr

Pierwsze dwie lub trzy cyfry oznaczają typ i model lub wersję samochodu, w którym część była oryginalnie zamontowana. (Części początkowo produkowane dla jednego modelu były później montowane również w innych typach VW).

TYPE 1 Numer modelu

11

Standard Beetle

13

Super Beetle

14

Ghia

15

Beetle or Super Cabriolet/Convertible

18

Thing

TYPE 2 Numer modelu

21

Van

22

Microbus

23

Kombi

24

Panel Van/Samba

26

Pickup

27

Ambulans

TYPE 3 Numer modelu

311

Fastback

315

Notchback

361

Squareback

Czwarta cyfra z kolei oznacza grupę części (głównych podzespołów).

Główne grupy części oznaczane są następująco:

Grupy podzespołów

1

Silnik

2

Zasilanie, Wydech, Ogrzewanie

3

Przeniesienie napędu

4

Przednie zawieszenie

5

Tylne zawieszenie

6

Koła, Hamulce

7

Zderzaki

8

Nadwozie

9

Układ elektryczny

Cyfry 5 i 6 oznaczają odpowiednią podgrupę części.

Cyfry 7, 8 i 9 oznaczają konkretną część. Dodatkowo 9 cyfra może oznaczać stronę po której dana część występuje, jeżeli w samochodzie element znajduje się zarówno po stronie prawej jak i lewej.

Ponadto poza dziewięcioma cyframi w numerze części na końcu mogą występować oznaczenia literowe. Oznaczają one odmiany lub modyfikacje (np. część może występować w różnych kolorach lub wielkościach). Dla przykładu jeżeli jakaś część zostaje zastępowana nowszą (lepszą) wersją otrzymuje na końcu literę "A". Kolejna modyfikacja otrzyma literę "B", itd. Wszystkie te części są ze sobą zamienne, natomiast litera oznacza ich "generację".


PRZYKŁADY

1. Część numer 113-301-263C była pierwotnie zastosowana w VW Type 1 (w tym konkretnym przypadku Sedan i Kabriolet). Numer "301" oznacza, że część należy do grupy "Przeniesienie napędu". "263" oznacza numer konkretnej części, natomiast litera "C" - że jest to już czwarta wersja danego elementu.

2. 111-109-301A - jest to popychacz do silnika 36KM, 113-109-301D oznacza popychacz do silnika 40KM, a 311-109-301A popychacz do silników stosowanych w latach 1966-1076. "311" zostało użyte w tym przypadku dlatego, że silniki 1300/1500 i 1600 były pierwotnie przeznaczone do modeli Type 3, po czy w następnych latach zostały użyte w Garbusach.

Często zdarza się jednak, że numer podany przez producenta nie odpowiada podanemu powyżej schematowi. Dzieje się tak dlatego, że firmy produkujące części do samochodów VW wprowadzają do systemu numerowania opracowanego prze VW swoje własne modyfikacje. Produkują oni również części, których Volkswagen nigdy sam nie produkował i dlatego nie znajdują się one w firmowych katalogach. Niektóre firmy stosują również kombinację zamieniając kolejność "sekcji" numeru. Tak jest np. w katalogu firmy CSP Shop.


Latest News

Remont silnika

Zastanawiam się nad remont silnika, jednak nie mam na ten temat za duzo wiadomości...

czytaj więcej